Bez obzira na to koji je materijal u pitanju, osnova za svako uspješno farbanje je odgovarajuća priprema podloge. Pravilno izvedena priprema podloge je prvi i najvažniji preduslov za potpuni uspjeh cijelog poduhvata. Ona obuhvata mehaničko čišćenje površina i nanošenje zaštitnih premaza.
Mehaničko odstranjivanje ostataka i nečistoća
Mehaničko uklanjanje znači fizičko odstranjivanje ostataka stare boje, hrđe i svih drugih nečistoća ručnim ili mašinskim putem. Zapravo ti slojevi prljavštine i ispucala, oljuštena, zahrđala mjesta najlakše i najbrže se uklanjaju aku-brusilicom koja ima žičane četke ili diskove različitog oblika i veličine, pa se njome može ostrugati najveći dio površina. Ona najteže dostupna mjesta, kakva su ćoškovi i krivine, ponekad ipak moraju da se obrade ručno, četkom ili šmirglom. Svi metalni elementi koji će se farbati, bruse se četkom ili šmirglom dok se ne dođe do zdrave površine. Ako je metal bio lakiran, brusi se sve dok podloga ne postane mat, a ako je bio farban, onda se opet obrusi do same površine. Tamo gde ima hrđe, ona mora sasvim da se ostruže, toliko da površina postane svijetla.
Čišćenje podloge
Nakon struganja, dolazi drugi korak u procesu farbanja metala, a to je čišćenje podloge; opet ručno ili mašinski, odnosno, pomoću kompresora, treba da očistite ili ispušete svu prašinu i strugotine tako da površina ostane sasvim čista, glatka i neumašćena. Za manje su dovoljne neko hemijsko sredstvo ili pasta za čišćenje metala, krpa i četka, a za veće metalne površine ili one dijelove koje su hrđa i korozija već poprilično zahvatili, majstori koriste i pjeskiranje (čišćenje pijeskom ili sličnim suhim materijama pod pritiskom, na otvorenom ili u komori). U svakom slučaju, treba da obratite pažnju na to da li je sredstvo za čišćenje, bilo tečnost, pasta ili sprej, univerzalno ili namijenjeno posebnoj vrsti metala. Nisu sva sredstva za svaki metal (pocinkovani lim, obojen metal ili čist čelik ne čiste se istim sredstvima).
Impregnacija i prajmeri
Posljednji korak u farbanju metalnih konstrukcija je impregnacija – nanošenje osnovnog zaštitnog premaza. Da bi se obezbijedio što trajniji učinak, uvijek se preporučuje višeslojno nanošenje prajmera – bar 2-3 puta. U zavisnosti od oblika i veličine metalnih površina ili dijelova koji se obrađuju, zaštitno sredstvo se nanosi premazivanjem, prskanjem ili potapanjem. Takođe, treba imati u vidu da svaki sloj mora da se suši najmanje onoliko koliko je odredio proizvođač.